Son bir haftadır ABD’de ailemi ziyaret ediyorum. Anne babama artık yazık olmasın diye dağnık bıraktğım eski odamı toparlarken çok sevdiğim bir kitap buldum.

O 9 yıl öncesinde Peru’da yaşadığım dönemde ve karanlik bir sahafta bulduğum bir kitabı. Bugün kardeşimle taradık bu güzel kitabı. Kardeşim kendisi programcı ve bilgisayar mühendisi ve aynı zamanda kitap taraması ile bir hobi olarak ilgilendiği için normalde bana çok sıkıcı gelen bir işi 5 saniyede yapabildik. Beş saniye derken, 1 saatte demek istiyorum.

Bu kitabın ilginç olmasının nedeni şu: İspanyolca’nın Arapça kökenli sözcüklerini derleyen bir etimolojik sözlüktür. Ana dili ispanyolca olan biri olarak Benim için dikkat çekici bir kitaptı zaten. Ama kırık olsa da artık Türkçe konuşan biri olduğumdan dolayı bu kitap iki kattan daha değerli oldu benim için. Modern Türkçe’de, TDK de nadar uğraşmışsa uğraşsın, hala çok Arapça’dan gelme kelime var.  Şimdi bu sözlüğe bakınca eskisi gibi değil, hani sadece hafif bir tebessüm değil, iki sevdiğim dil arasında yeni bağlantılar kurabilmekten doğan mutluluktan kahkaha atarak gülüyorum.

Bu yüzden bu güzel ve nadir kitabı sizlerle paylaşmak istedim. Tıklayınca indirebilirsiniz!

Telif hakları geçmiş inşallah.

En Espagnolo


Queridos amigos,

Hace casi nueva años atrás, cuando vagaba por el Perú encontré este libro entre las pilas de libros usados que vendía un señor en Arequipa en su puesto en una feria de libros. Incluso en esa época, antes de comenzar mis estudios de lingüística en los EE.UU., me encantaba la etimología.

Hoy con mi hermano menor, aficionado del bookscanning, y exitoso técnico de computación, escaneamos el libro. Por ser un tesoro lingüístico que tal vez nunca antes haya sido digitalizado, y porque ahora que hablo el turco lengua repleta de vocablos árabes y por ello me encanta aún más aprender de los secretos orígenes semíticos de las lenguas que hablo, no resisto la tentación de difundir estos conocimientos.

Si sabes árabe, o una de las muchas lenguas repletas de léxicos árabes como el turco o el persa (farsi) seguro que les encantará ese libro.