In this article I briefly explain how in English -certainly in the US- we rarely if ever start off a conversation with “Where are you from?” This is a question and at the same time a cultural object I have never gotten used to here in Turkey. Cultural differences run deep, but sometimes the surface stuff -daily sayings- can irritate your deepest held ideas.

**

Kaç kere söyledim? Defalarca söyledim. Kızarak, ağlayarak, yakınarken, içerken ama hep günlük mücadelesinden bıkmışken söyledim. İlk sorulacak soru “nerelisin” olmuyacak. Belli ve mantıklı istisnaları hariç, (konferansa kalırken mesela) isimlerimiz sorulur, mesleğimiz, en sevdiğimiz kafe tarzı da olabilir (ben Cortado’yu seviyorum) ama asla “Where are you from” sorulmaz.

Eğer biri herhangi bir sebepten dolayı  nerden geldiğinizi merak ederse, “What brings you here” veya “What sort of job do you do here” gibi şeyşeri söylemekle sezin yabancı olduğunuzu farkettiklerini belli edip tam olarak nerden geldiğinizi söyletmeye çalışabilirler.

Şimdi bir müsterim için bazı materyalleri ararken internetten şu WikiHow tarafından makaleyi buldum.  Onu baştan son yorumuna kadar okuyun “Where are you from”u bulmayacaksınız.  Makaleyi faydalı  bulacağız ümidiyle,

http://www.wikihow.com/Introduce-Yourself

Morris